
Potrzebujesz zamówić silniki prądu stałego? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Sporo rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać stosuje silniki prądu stałego. Malutkie bądź olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów składają się.
Silniki na prąd stały – co powinno się wiedzieć?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomal 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Michael Faraday, Gaston Planté oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, statora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za bezgłośne działanie, a takżewyjątkową niezawodność.
Silniki na prąd stały nie tylko do zastosowań profesjonalnych
Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie damy również naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczków na prąd stały używają także hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów.
Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]