Historia obrączek ślubnych

Zobacz, gdzie kupić obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy małżonków do końca życia, a oznaką ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Dzieje i obyczaje związane z obrączkami ślubnymi

Z początku nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Iranie, w Brazylii albo we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj imię małżonka, datę ślubu albo cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które reprezentowały niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla młodej pary cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved