Starzenie się skóry i jak je opóźnić

Wraz z upływem lat, na skórze zaczynają pojawiać się widoczne zmiany. To jak szybko starzeje się skóra, zależy od wielu czynników. Do najbardziej decydujących należą przede wszystkim styl życia, dieta, uwarunkowania genetyczne i osobiste nawyki. Proces starzenia się dotyczy każdego i nie można go powstrzymać. Odpowiednia pielęgnacja włosów i zmiana złych nawyków mogą jednak przyczynić się do jego opóźnienia.

Oznaki starzenia się skóry

  • O tym, że skóra zaczyna się starzeć, mogą świadczyć następujące symptomy:
  •  Pojawienie się uczucia szorstkości, suchości i swędzenia.
  • Wystąpienie zmarszczek.
  • Utrata elastyczności, spowodowana obniżeniem poziomu elastyny i kolagenu. Powoduje to, że skóra staje się wiotka i mało sprężysta.
  • Zmniejszenie grubości naskórka, czyli powierzchniowej warstwy skóry, oraz skóry właściwej.
  • Zwiększona kruchość skóry spowodowana spłaszczeniem obszaru, w którym stykają się naskórek i skóra właściwa.Większa podatność na rozwój zmian skórnych.

Złe nawyki przyspieszają procesy starzenia się skóry

Aby skóra wyglądała zdrowo i dłużej zachowała swoją elastyczność, warto wiedzieć jak na jej stan wpływa styl życia i codzienne nawyki. Czasami wprowadzenie małych zmian, może mieć ogromny wpływ na opóźnienie procesów starzenia.

Zdrowa dieta pozwala dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem

Nieodpowiednie odżywianie jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry.

Żywność wysoko przetworzona, nie tylko nie zawiera składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, ale zazwyczaj zawiera również syntetyczne chemikalia i inne szkodliwe składniki. Mają one zły wpływ nie tylko na zdrowie, ale również stan skóry. Przetworzona żywność powoduje szybszy rozpad tkanek i uszkodzenia komórek, co przyspiesza procesy starzenia – MK Kosmetyki.

Odpowiednia dieta, zawierająca składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania tkanek powoduje, że skóra dłużej wygląda młodo i elastycznie.

Palenie papierosów przyczyną przedwczesnych zmarszczek

Palenie to nawyk, który nie tylko jest przyczyną wielu groźnych chorób. Przyspiesza również proces starzenia. Palenie papierosów powoduje ogromną ilość stresu oksydacyjnego i zwiększa stan zapalny w organizmie, uszkadzając białka kolagenu i elastyny.

Skutkiem palenia widocznym na skórze, jest wystąpienie przedwczesnych zmarszczek i zwiotczenia.

Poziom nawodnienia wpływa na ogólny wygląd skóry  

Niewłaściwe nawodnienie, szczególnie utrzymujące się w długim okresie może sprawić, że skóra będzie wyglądać starzej.

Woda nadaje skórze miękki, pulchny, wilgotny wygląd, który jest oznaką zdrowia i młodości. Pomaga również oczyszczać organizm z toksyn, które powodują trądzik, worki pod oczami, obrzęki i inne dolegliwości, które źle wypływają na ogólny wygląd skóry.

Właściwa pielęgnacja pozwoli dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry

Odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry, zapewni jej zdrowy i młodzieńczy wygląd na dłużej. Szczególnie ważne jest oczyszczanie wieczorne, polegające na dokładnym, ale delikatnym usunięciu nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na powierzchni skóry w ciągu dnia.

Przed zakupem kosmetyków do pielęgnacji skóry, warto dowiedzieć się więcej na temat jej rodzaju. Kosmetyki odpowiednie dla skóry suchej nie koniecznie sprawdzą się dobrze w przypadku skóry tłustej.

Copyright © . All Rights Reserved