
W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje na temat bólu pleców w odcinku lędźwiowym
Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla sporej części społeczeństwa. Obecnie jest to przypadłość, z którą mierzą się nie tylko osoby starsze. Mała aktywność fizyczna powiązana z pracą biurową skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają także młodsze osoby.
Ból pleców – o czym może informować?
Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na wysokości klatki piersiowej w wielu przypadkach związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również wskazywać na rozwijające się zmiany reumatyczne czy choroby organów, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból między łopatkami najczęściej jest rezultatem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł czy ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego np. podnoszeniem obiektów o dużej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, ponieważ łagodnieje po wypoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również objawem różnych stanów zapalnych bądź urazów często tak drobnych, że wracamy do nich pamięcią dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Nie lekceważ bólu pleców
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy szybko zgłosić się na konsultację z lekarzem. Rozpozna on wstępnie rodzaj i źródło bólu, a następnie skieruje do stosownego specjalisty, który zaplanuje najlepszą formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup należy troszczyć się od wczesnego wieku, także jeśli nie sprawiał dotychczas problemów. Dlatego specjaliści zalecają systematyczne ćwiczenia, pamiętanie o poprawnej postawie np. w trakcie pracy przy biurku , jak również dbanie o odpowiednią wagę. Naprężone mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy oraz stymuluje cyrkulację krwi i limfy.
Kontakt z nami:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]