
Kiedy się starzejemy twarz traci pomału swoje pierwotne zarysy, a na cerze pojawiają się coraz to nowsze fałdki i zmarszczki. Niedawny pełny owal twarzy zmienia się, między innymi w efekcie obniżania się kondensacje kwasu hialuronowego i kolagenu oraz zanikania tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej w skórze. Znaczny wpływ na wygląd skóry mają również predyspozycje genetyczne, działanie grawitacji, długotrwała ekspozycja na słońce oraz mimika twarzy.
Alternatywa dla zabiegów nożem chirurgicznym – modelowanie twarzy kwasem hialuronowym
Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z użyciem skalpela. Dzięki niej możliwe jest odmłodzenie skóry, wymodelowanie owalu twarzy oraz zredukowanie zmarszczek pojawiających się na czole i w pobliżu ust, nosa, oczu. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego polisacharydu obecnego we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy podawany jest w głębokie warstwy skóry przy pomocy kaniuli czyli ”tępej igły”, co minimalizuje zagrożenie pojawienia się zasinienia. Trzeba zaakcentować, iż przed zabiegiem modelowania twarzy nie ma potrzeby podawania anestezji, gdyż substancje łagodzące ból są zawarte już we wstrzykiwanym preparacie. W wielu przypadkach zabiegi modelowania twarzy rozszerzane są o późniejsze (jednak nigdy jednoczesne!) ostrzykiwania botoksem, które mają na celu redukcję naprężenia tkanek mięśniowych twarzy, i w rezultacie – ograniczenia w przyszłości tworzenia się zmarszczek. Sam zabieg nie trwa długo, zwykle około pół godziny, a większość pacjentów wraca do swoich czynności bezpośrednio po zabiegu. Efekty wolumetrii utrzymują się zwykle przez blisko 12-15 miesięcy, w niektórych przypadkach nawet dłużej.
U kogo nie można wykonać modelowania twarzy?
Istnieją pewne przeciwwskazania odnośnie możliwości przeprowadzenia modelowania owalu twarzy. Wolumetrii nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz karmiących, jak również także u osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, cierpiących na padaczkę oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy trądziku). Należy też zaznaczyć, że pomimo iż wolumetria jest uznawana za zabieg bezpieczny, jednak jak przy każdej procedurze medycznej zawsze istnieje ryzyko powikłań czy też niepożądanych następstw.