Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Miesiące jesienno-zimowe sprzyja osłabieniu organizmu. Na ogół dopadają nas podrażnione gardło, katar oraz kaszel. By się im nie dać bez walki, warto wypróbować domowe metody, które pozwalają chronić organizm przed chorobą. Opisujemy niektóre z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała spada o mniej więcej 3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź herbaty. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie duże ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Żeby nadać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie korzystnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Bakteriobójcze syropy z cebuli i czosnku

Źródłem licznych witamin są również czosnek oraz cebula. Na ich bazie opracowuje się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić co kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowaną mieszankę także należy pić parę razy w ciągu dnia.

Jak złagodzić ból gardła?

Gdy nasila się wrażenie drapania w gardle, wskazane jest przetestować kompozycję mleka, miodu oraz masła. Doskonale zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku należy pamiętać, żeby mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to dobroczynne oddziaływanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie herbaty z szałwii.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż typowe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, iż jeżeli objawy nasilają się to powinno się wybrać się do internisty.

Copyright © . All Rights Reserved