Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Uzupełnij swoją wiedzę o biopsji prostaty w Krakowie.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy i rozmiaru do kasztana. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to zidentyfikować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy z erekcją oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który najczęściej trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved