
Implant stomatologiczny zastępuje utracony korzeń zęba. Wszczepiany jest w kość szczęki lub żuchwy w miejsce, gdzie wcześniej był ząb. Jest podobny do śruby, posiada różne średnice, długości i konstrukcję.
Na implancie po upływie 4-6 miesięcy osadza się koronę. Implant wraz z koroną spełnia wszystkie funkcje zęba i wygląda tak naturalnie, że trudno go odróżnić od naturalnego zęba.
Implanty zwykle wykonane są z tytanu lub tlenku cyrkonu. Zwykle, gdyż nie każdy producent zachowuje czystość produktu. Niektóre wykonane są ze stopów, w których tytan jest jednym ze składników.
Jakość implantu, a co za tym idzie – jego cena, zależą również od miejsca, z którego tytan pochodzi. Na rynku tanich implantów jest wiele produktów jednosezonowych, wyprodukowanych przez firmy ze słabym zapleczem technologiczno-badawczym. Firmy, które nie udzielają gwarancji na swoje produkty (lub udzielają krótkiej), nie oferują elementów zamiennych do implantów i prac protetycznych. Ze słabą kontrolą jakości szybko znikają z rynku, pozostawiając lekarzy i pacjentów bez wymaganego wsparcia serwisowego. Fakt, że dane implanty zostały dopuszczone do sprzedaży, nie gwarantuje ich jakości.
Implanty zębowe – rodzaje materiału
Implanty zębowe – ze względu na rodzaj materiału użytego do ich produkcji – dzielimy na:
- implanty tytanowe – najbardziej trwałe, w pełni biokompatybilne (bardzo dobrze tolerowane przez organizm). Bardzo szybko integrują się z kością, łatwo zrastają się z nią na stałe. Stanowią stabilne podparcie dla korony, mostu, czy protezy. Mają kilkudziesięcioletni okres użytkowania.
- implanty cyrkonowe – podobnie jak tytan wykazują bardzo dobrą integrację z ludzkim organizmem, są wytrzymałe i odporne na ścieranie, są w kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zęba. Nie są stosowane w trudnych przypadkach klinicznych. Cyrkon do tej pory używany przede wszystkim do wykonywania estetycznych koron zębowych.
Podział ze względu na ilość etapów zabiegu
- jednoetapowe – wykonuje się tylko jeden zabieg, w czasie którego zaraz po wszczepieniu śruby zostaje ona obciążona koroną;
- dwuetapowe – pierwszy etap to zaimplantowanie śruby, drugi etap po okresie gojenia (4-6 miesięcy) – nałożenie odbudowy protetycznej.
Klasa implantu a jego cena
Podział ze względu na cenę:
- implanty standard – ekonomiczne, o niższej cenie,
- implanty premium – nieporównywalnie wyższa klasy, wynikająca z zastosowania najwyższej jakości materiałów, użycia najbardziej zaawansowanych do produkcji technologii, popartych badaniami naukowymi i opatentowanymi.
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jakie implanty Pacjent powinien wybrać. Warto pamiętać, że kiedy przedmiotem decyzji jest własne zdrowie, estetyka i komfort życia, to nie cena powinna być czynnikiem warunkującym wybór rodzaju implantu.
Decydujące mogą okazać się warunki anatomiczne. Ważne są także możliwości i wymagania pacjenta. O wyborze decyduje zwykle wiele czynników, które lekarz implantolog musi wziąć pod uwagę, proponując pacjentowi konkretne metody leczenia. Wymaga to od niego dużego doświadczenia i umiejętnej współpracy z Pacjentem.
Autor: lek. stom. Beata Świątkowska
Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-rodzaju-implantu-zeba/