
Stożek rogówki to schorzenie, które bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być powodem innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?
Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia
Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo receptorów bólowych. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się również na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Choroba ta nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest adiustowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – zabiegi cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych
Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite efekty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.
Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]