Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Po więcej informacji o urologu w Krakowie kliknij w to miejsce.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie niepokojące symptomy choroby, często opóźniają o wiele tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych objawów! Zobacz, kiedy należy zapisać się do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnorodnych objawów, które często są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na które wobec tego oznaki powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do niezwłocznego zapisania się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemna barwa bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają też mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców oraz spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem mężczyźni powinni udać się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Warto też podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu urologa?

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), uzyskania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też sporo skomplikowanych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved