Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Kliknij tutaj jeśli interesujesz się aktualnym kursem funta.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur EWG a następnie Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski po Brexicie

W wyniku Brexitu, który był procedurą trwającą ponad 4 lata, wartość funta względem dolara i euro dostrzegalnie zmalała. Wiązało się to między innymi z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a co za tym idzie też spadkiem wpływów do PKB. Odrabianie wyraźnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. spowodowany długim zamknięciem angielskiej gospodarki na czas trwania pandemii koronawirusa COVID-19. Trzeba aczkolwiek odnotować, iż funt brytyjski to niezmiernie mocny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z dużych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z legendarnego już ataku spekulacyjnego z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje kurs funta szterlinga?

Funt brytyjski jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu chętnie inwestują swoje finanse. Jest tak głównie w związku z tym, iż pomimo Brexitu, tysiące naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżącym kursem funta brytyjskiego interesuje się więc duża grupa osób. Szuka ona przede wszystkim dokładnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro oraz złotówki, ale nieraz także danych historycznych wybiegających nawet do dziesięciu lat wstecz. Takie statystyki znajdują się między innymi na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do aktualnych danych pomaga także czujnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.

Copyright © . All Rights Reserved