Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o systemie SWIFT, uzyskasz na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany obecnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved