Ekonomia, prawo, informatyka – najbardziej oblegane kierunki studiów

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to kwestia, z którą każdego roku mierzą się dziesiątki tysięcy abiturientów. Często decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki są najbardziej oblegane.

Najczęściej wybierane kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów jak co roku na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami coraz częściej decydują się też na dziedziny pochodne, które posiadają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to naturalnie automatyka i robotyka, które nie są wszak kierunkami nowymi, jednak dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla marzycieli. W przypadku studiów licencjackich, abiturienci wybierają głównie psychologię i zarządzanie. Kolejno w zestawieniach uplasowały się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (m.in. finanse i rachunkowość), wszelkie filologie (głównie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypada na kierunkach z obszaru matematyki, a także orientalistyki (japonistyka i sinologia). Ciężko dostać się również na wydziały związane z kreowaniem wizerunku, designem czy branżą filmową. Należy zaznaczyć, iż spora liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa wszak dokumenty o przyjęcie nawet na parę kierunków na raz.

Jak trafnie wybrać studia?

Rozmyślając o wyborze kierunku studiów warto wziąć pod uwagę pasje, ale także przyszły popyt na rynku pracy. Warto jednakże pamiętać, że dany kierunek nie przesądza na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie uzupełniać zdobytą wiedzę na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na większości uczelni wyższych i przeważnie nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, aby do nich przystąpić. Wystarczy posiadać tytuł inżyniera, magistra lub licencjata.

Studencie, zapamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można także dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje m.in. poprzez pomoc w studenckich kółkach czy wolontariatach. Trzeba spożytkować te 5 lat jak najlepiej.

Copyright © . All Rights Reserved