Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

Dowiedz się więcej o książkach kryminalnych.

Pokaźna grupa czytelników fascynuje się koszmarnymi historiami. Jedni wolą opowieści z pogranicza horroru, inni chcą zagłębiać się w głębokie zakamarki skomplikowanych umysłów bestialskich bandziorów czy psychopatycznych morderców. W ogromie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem zmyślone, nadal jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – czemu uwielbiamy odczuwać strach?

Pasjonat horrorów i kryminałów od razu odpowie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając przerażające historie pragniemy na jakiś czas dać się ponieść zniewalającemu odczuciu przerażenia, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Dzisiaj nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to zwykle problemy zdrowotne, finanse albo utrata zatrudnienia. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało produkuje w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu bajki Andersena oraz braci Grimm mają nierzadko tak straszny i okrutny wydźwięk – w ten sposób historie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, pokazując im przy tym, że dobro nie zawsze zwycięża.

Filmowe ekranizacje literatury kryminalnej nie są tak dobre jak oryginał

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią kilka godzin, szukają filmu czy też serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy mrocznych thrillerów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na mniej czy bardziej znanych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje popularnych książek, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść horror i kryminalną, odbiera się inaczej niż film – dłużej, czyli z większą atencją. W książce każdy dialog, dygresja i postać (również ta czwartego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u czytelnika zwykle stopniowo, ale daje to więcej czasu na skrupulatną analizę opisanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli więc kochasz czytać i znajdujesz na to czas, daj się ponieść horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Copyright © . All Rights Reserved