Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Jeśli chcesz zamówić książki dla młodzieży, zobacz tutaj.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej szybką rozrywkę w telewizji, na tablecie lub w telefonie, a po książkę z reguły sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez przymus poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do codziennych doświadczeń młodego człowieka

Młodzież nie powinna być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają problemy i opisują historie interesujące dla młodej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury otrzymała nawet własną nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla nastolatków sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, romanse i awanturnicze przygodówki. Ale wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te mówią zatem o pierwszej miłości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia licealistom poczuć, że inni też mają tożsame życiowe zawirowania przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Czy warto zachęcać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Warto podsuwać młodzieży angażujące ją powieści, gdyż wzbudzenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki po czasie przynosi multum korzyści. Osoba, która dużo czyta posługuje się szerszym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co niewątpliwie ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak czytanie o historiach innych ludzi w identycznym wieku to również sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i prywatnych potrzeb. Co ważne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej sięga po książki o statkach kosmicznych czy wilkołakach nie komentujcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Copyright © . All Rights Reserved