
Bardzo dużo osób spędza swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od tras wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju rejonach stają się obecnie możliwe.
Wyprawy górskie – jak się zorganizować?
Aktualnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe wzniesienia Meksyku, Azji czy Afryki. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji dużo upraszcza, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Konieczna jest kondycja, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wędrówkę z bardzo ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i specjalistycznym sprzętem.
Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?
Od każdego, kto decyduje się wziąć udział w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do takich ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełniać. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc umiejętność pracy w grupie. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.
Kontakt z nami:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko
Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail:
[email protected]