Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychologicznych Bielsko Biała? Zajrzyj na http://www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, percepcja szybkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved