Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.

Copyright © . All Rights Reserved