Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Możliwość zamówienia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu czy podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, z reguły decyduje się ono na zakup drukarek 3D i zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Tymczasem jeśli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie lub konieczność przygotowania modelu 3D jest sporadyczna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu działań pojawia się nie raz pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Finalny koszt druku 3D – co ma na nią wpływ?

Na końcową cenę wydruku 3D ma wpływ wiele czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem stosownym formacie (STL bądź STEP), z pomocą którego można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. Często zlecający przygotowuje tylko prototyp lub rysunek projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D, względnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Inne czynniki znacząco wpływające na finalny koszt wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (np. gwintowania czy wygładzenia).

Jak skalkulować koszt druku 3D?

Nie można celnie skalkulować kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, któremu planujemy powierzyć dane zlecenie. W tym celu warto przesłać jej plik do oceny lub, jeżeli go nie mamy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru tworzywa i najlepszej technologii druku.

Kontakt z nami:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved