Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Zleć badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe i testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość oraz dokładność udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Copyright © . All Rights Reserved